Lokalne multipleksy w Polsce
Zanim uruchomiono w Polsce naziemną telewizję cyfrową, programy były emitowane przez nadawców ogólnopolskich, a także przez podmioty lokalne. Nadawcy o zasięgu lokalnym nadawali sygnał analogowy. Była to Telewizja Odra, Telewizja TVT, Telewizja Łużyce oraz NTL – Radomsko.
Lokalne telewizje nie były równomiernie rozmieszczone na terenie Polski, a także posiadały nadajniki o różnym zasięgu i mocy. Lokalni nadawcy nadal chcieli mieć możliwość emisji swoich programów, nawet po przejściu z nadawania analogowego na emisję cyfrową. Mogli oni działać w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej w dwóch wariantach.
Również same telewizje lokalne zaproponowały swoje rozwiązania w tej kwestii. W 2012 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała małym telewizjom stworzenie mniejszych MUX, o zasięgu regionalnym. Inna opcja uwzględniała dobór osobnych częstotliwości, a nie całych multipleksów dla stacji regionalnych.
W końcu przystąpiono do przyporządkowania kanałów telewizyjnych do odpowiednich częstotliwości, a także do utworzenia multipleksu specjalnie do rozpowszechniania lokalnych programów.